Si Të Luhet Hendboll

Përmbajtje:

Anonim

Për të luajtur hendboll, do t'ju duhet një hapësirë e mbyllur, gol dhe top i një madhësie të caktuar. Topi mund të hidhet, të shtyhet, të goditet me çdo pjesë të trupit, përveç këmbës nën gju. Qëllimi i lojës është hedhja e topit në portën e kundërshtarit.

Si të luhet hendboll

E nevojshme

dhomë, portë, top hendbolli

Udhëzimet

Hapi 1

Mblidhni dy ekipe me jo më shumë se 14 persona.

Hapi 2

Dërgo 7 persona nga secila skuadër në fushë.

Hapi 3

Hidhni topin në portën e kundërshtarit, duke u përpjekur të mos kaloni vijën e zonës gjashtë metra pranë portës. Në të njëjtën kohë, hidhni, kapni, godisni, shtyni topin duke përdorur duart, kokën, trupin, si dhe ijet dhe gjunjët.

Hapi 4

Portieri duhet të mbrojë portën duke goditur topin me ndonjë pjesë të trupit, duke lëvizur në zonën e portës ose duke e lënë atë për të marrë pjesë të drejtpërdrejtë në lojë.

Hapi 5

Loja zhvillohet gjatë dy gjysmave, kohëzgjatja e të cilave është gjysmë ore. Pushimi midis gjysmave zgjat 10 minuta.

Hapi 6

Për lojën e hendbollit, zgjidhet një dhomë prej 40x20 m, dhe si inventar, një gol me dimensione 3x2 m dhe një top me një diametër 54-60 cm, me peshë 325-475 g (kufiri i poshtëm parashikohet për gratë, kufiri i sipërm është për burrat).

Hapi 7

Nuk ka barazime në hendboll. Nëse rezultati është i barabartë, gjyqtari cakton një gjysmë ose penallti shtesë në formën e 5 gjuajtjeve në portë nga një distancë prej 7 m. Ju mund ta mbani topin për vetëm tre sekonda. Vetëm tre hapa lejohen të drejtohen me top.